خانه / آموزش امنیتی / چه کسی در حال استفاده از اینترنت شماست؟

چه کسی در حال استفاده از اینترنت شماست؟

گاهی با دیدن حجم مصرفی ماهانه خود متعجب میشویم و با وجود اینکه میدانیم چنین حجمی را مصرف نکردیم اما شرکت ارائه دهنده اینترنت “ISP” از پذیرفتن این مورد امتناع میکند و به طور قطع میگوید که چنین حجمی را مصرف کرده ایم.حال مقصر کیست؟

در چنین مواردی یکی از اصلی ترین احتمالات هک شدن مودم وای فای شخص است و شخص دیگری با استفاده از اینترنت شما از حجم خریداری شده شما استفاده میکند.گاهی ممکن است سرعت پایین اینترنت را احساس کنید که وبگردی را برایتان بسیار سخت و طاقت فرسا میکند.گرچه ممکن است همیشه مسئله هک شدن مودم حقیقت نداشته باشد و کامپیوتر شخص گرفتار ویروس ها ,تروجان ها ,.. باشد

با استفاده از  نرم افزار رایگان و کم حجم “who is on my wifi” در ویندوز میتوانید به راحتی متوجه شوید که چه کسی از اینترنت شما استفاده میکند.

با استفاده از این نرم افزار یک یا دو بار به اسکن شبکه بپردازید.شما خواهید توانست بازه پورت هایی که نرم افزار قرار است انها را اسکن کند تایین کنید اما اگر میخواهید اطلاعات مورد نظر را بدست بیاورید برای این کار ضرورتی وجود ندارد.

پس از اسکن لیست دستگاه هایی که به شبکه اینترنت خانگی شما متصل هستند را مشاهده میکند.هر دستگاه با یک شناسه “MAC Address” قابل شناسایی است.

اگر دستگاه های زیادی به شبکه اینترنتتان وصل هستند انها را قطع کنید تا فقط همان سیستمی که عملیات اسکن را انجام میدهد به شبکه متصل باشد.حال دستگاه های ناشناس را شناسایی کنید.(چطور؟ با دیدن اینکه تعدادی مک ادرس دیگر به غیر از سیستم شما در شبکه موجود است میتوانید متوجه شوید که شبکه هک شده است یا خیر)

اگر متوجه شدید که دستگاهی غیر از دستگاه شما به شبکه اینترنت شما متصل است باید وارد تنظیمات مودم وای فای خود شده و پسورد وای فای را تغییر دهید (اطلاعات مربوط به مودم اغلب در برچسب پشت مودم قابل مشاهده است و یا میتوانید برای مشاهده ان به مطلب چرا باید برای مودم وای فای خود پسورد بگذاریم مراجعه کنید.).به این صورت ابتدایی ترین قدم برای جلوگیری از به سرقت رفتن اینترنت خود را انجام داده اید.

3.50 avg. rating (71% score) - 16 votes

درباره relsi1053

سلام امین هستم یک گنولینوکسیه علاقه مند هک و امنیت.همچنین به زبان های php و python و C و ++Cهم آشنایی دارم و باید بگم که هنوز در حال یادگیری هستم ;)

یک نظر

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*